Praktiki master-klasslar, panel müzakirələr və canlı cərrahi translyasiyalar
8 fevral 2025-ci il tarixində OKİ Hospitalda Azərbaycan Minimal İnvaziv Cərrahlar Cəmiyyəti və Almaz Akademie Tibbi Treninq Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə 5. Regional konfans keçirilmişdir.
Konfransda region rayonlarından və Azərbaycanın digər rayonlarından 100-dən çox iştirakçı qatılmışdır. Minimal invaziv cərrahiyyənin müxtəlif sahələri laparoskopik və ümumi cərrahiyyə, ginekologiya, urologiya, diaqnostik və müalicəvi endoskopiya və invaziv radiologiyanın müxtəlif problemlərinə həsr olunmuş aktual məruzələr oxunmuşdur.
Eləcə də, konfransın gedişində Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin Səhiyyə Komitəsinin sədr müavini Prof. Rəşad Mahmudov və İqtisadiyyat komitəsinin sədr müavini Azər Badamov, TƏBİB icraçı direktor müavini Araz Nəsirov, Azərbaycan Minimal İnvaziv Cərrahlar Cəmiyyəti və Almaz Akademie Tibbi Treninq Mərkəzinin prezidenti Prof. Qurbanxan Müslümov və AMİCC idarə heyyətinin sədri Əli Allahverdiyevin moderatorluğu ilə regionlarda minimal invaziv cərrahiyyənin inkişafı üçün nə etməli adlı panel diskussiyalar təşkil edilmişdir.
Panel diskussiyalar çox maraqlı keçmiş və iştirakçılar ilə bərabər bu problemlərin həll yolları müzakirə edilmişdir.
Konfransın gedişində eləcə də iştirakçılar üçün Hands On Workshops-lar və ustad dərsləri təşkil edilmişdir. Belə ki, canlı yayımda Prof. İslam Mahalov tərəfindən "Laparoskpik total histrektomiya", Prof. Qurbanxan Müslümov və Dr. Vüqar Behbudov tərəfindən "Laparoskopik xolesistektomiya", Dr. Həmzət Cigərov tərəfindən litotripsiya əməliyyatı, Dr. Zöhrə Azadova tərəfində "Lazer proktoloji əməliyyatlar", Dr. Həcər Həsənova tərəfindən "Endoskopik prosedurlar" əməliyyatları icra edilmiş və iştirakçılar üçün zala translyasiya edilmişdir.
Konfransın gedişində gələcəkdə regulyar olaraq ildə 1 dəfə Qusarda konfransın təşkil olunması barədə təklif irəli sürülmüşdür. Konfransın sonunda Azərbaycannın dilbər guşələrindən biri olan Şahdağ turizm mərkəzinə səhayət təşkil edilmişdir və bütün iştirakçılara sonda sertifikatlar təqdim edilmişdir.

5-я Региональная конференция по минимально инвазивной хирургии в OKİ Hospital
8 февраля 2025-го года в OKI Hospital состоялась 5-я Региональная конференция, организованная Обществом минимально инвазивных хирургов Азербайджана и Медицинским тренировочным центром Almaz Akademie. В конференции приняли участие более 100 участников из различных регионов Азербайджана.
В рамках конференции были заслушаны актуальные доклады, посвященные различным аспектам минимально инвазивной хирургии: лапароскопической и общей хирургии, гинекологии, урологии, диагностической и лечебной эндоскопии, а также инвазивной радиологии.
Кроме того, в ходе конференции были организованы панельные дискуссии на тему «Что необходимо для развития минимально инвазивной хирургии в регионах?», модераторами которых выступили заместитель председателя Комитета здравоохранения Милли Меджлиса Азербайджанской Республики профессор Рашад Махмудов, заместитель председателя Комитета по экономике Азер Бадамов, заместитель исполнительного директора TƏBİB Араз Насиров, президент Общества минимально инвазивных хирургов Азербайджана и Медицинского тренировочного центра Almaz Akademie профессор Гурбанхан Муслюмов и председатель правления AMİCC Али Аллахвердиев. Дискуссии прошли очень интересно, участники активно обсу
ждали пути решения существующих проблем.
В рамках конференции также были организованы практические мастер-классы и Hands-On Workshops. В прямом эфире были проведены следующие хирургические вмешательства:
"Лапароскопическая тотальная гистерэктомия" – проф. Ислам Магалов, "Лапароскопическая холецистэктомия" – проф. Гурбанхан Муслюмов и д-р Вугар Бехбудов, Литотрипсия – д-р Хамзат Джигеров, "Лазерные проктологические операции" – д-р Зохра Азадова, "Эндоскопические процедуры" – д-р Хаджар Гасанова.
Операции транслировались в зал для участников.
В ходе конференции было предложено регулярно проводить конференцию в Гусаре один раз в год.
В завершение конференции была организована поездка в один из живописных уголков Азербайджана – туристический центр Шахдаг, а всем участникам были вручены сертификаты.
В ходе мероприятия было предложено проводить конференцию в Гусаре ежегодно, что было обсуждено представителями региональных клиник, больницы OKİ, Общества минимально инвазивных хирургов Азербайджана и Медицинского тренировочного центра Almaz Akademie.
По завершении конференции для участников была организована поездка в один из живописных уголков Азербайджана – туристический центр Шахдаг. В конце мероприятия всем участникам были вручены сертификаты.