Qavriil İlizarov - 100
15 iyun 2021-ci il tarixində OKİ klinikasında ortopediya dahisi, görkəmli həmyerlimiz, dünya şöhrətli cərrah-ortoped, akademik Qavriil İlizarovun 100 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbir keçiriləcək. Tədbir çərçivəsində minlərlə insanı sağlamlıqlarına qovuşduran "İlizarov aparatı"nı əks etdirən abidənin təntənəli açılışı nəzərdə tutulmuşdur.
1921-ci il iyunun 15-də anadan olmuş dünya şöhrətli alim, cərrah-ortoped, tibb elmləri doktoru, SSRİ-nin “Əməkdar ixtiraçı”sı, Sosialist Əməyi Qəhrəmanı, Rusiya Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü Qavriil Abramoviç İlizarovun adı travmatologiya və ortopediya elmi sahəsinə qızıl hərflərlə yazılmışdır. Uşaqlığı və yeniyetməlik dövrü Azərbaycan Respublikasının Qusar şəhərində keçmişdir. Transsümük osteosintez müalicə üsulunun banisi olan Qavriil İlizarov rayon xəstəxanası həkimindən Kurgan Rekonstruktiv Travmatologiya və Ortopediya Elmi Mərkəzinin direktoruna qədər yol keçmişdir.
Klinik və eksperimental ortopediya və travmatologiya, biomexanika problemləri üzrə 3 monoqrafiya, 194 ixtira, 13 xarici patent daxil olmaqla 600-dən çox elmi əsərin müəllifidir. Lenin Mükafatı laureatı (1978), Sosialist Əməyi Qəhrəmanı (1981) olmuş, çoxsaylı orden və medallarla təltif edilmişdir. Travmatologiya, ortopediya, dayaq-hərəkət aparatının kliniki fiziologiyası üzrə mütəxəssis Q.İlizarov 1952-ci ildə kompressiya-distraksiya aparatını  yaratmışdır. Azərbaycanda Q.A. İlizarov yolunun xeyli sayda peşəkar davamçıları-tələbəbələri vardır. Son Qarabağ müharibəsi dövründə travmatoloji yardımın göstərilməsində İlizarov aparatından geniş istifadə olunmuş, yaralıların sağalmasında o, böyük rol oynamışdır. Qavriil Abramoviç İlizarov  1992-ci il iyulun 24-də Kurqan şəhərində vəfat etmişdir

Гавриил Илизаров - 100
15 июня 2021 года в клинике OKI состоится мероприятие, посвященное 100-летию выдающегося ортопеда, нашего соотечественника, всемирно известного хирурга, академика Гавриила Илизарова.
В рамках мероприятия состоится торжественное открытие памятника «Аппарату Илизарова».
Всемирно известный ученый, хирург-ортопед, доктор медицинских наук, «Заслуженный изобретатель» СССР, Герой Социалистического Труда, действительный член Российской академии наук Гавриил Абрамович Илизаров родился 15 июня 1921 года. Детство и юность Г. Илизарова прошли в г. Кусары Азербайджанской республики.
Основоположник метода чрескостного компрессионно-дистракционного остеосинтеза Гавриил Илизаров прошел путь от врача районной больницы до директора Курганского научного центра восстановительной травматологии и ортопедии.
Имя Гавриила Илизарова золотыми буквами вписано в историю травматологии и ортопедии. Лауреат Ленинской премии (1978), Герой Социалистического Труда (1981), награжденный многочисленными орденами и медалями Г. Илизаров был специалистом в области травматологии, ортопедии, клинической физиологии опорно-двигательного аппарата.  Он является автором более 600 научных работ, 3 монографий по клинической и экспериментальной ортопедии и травматологии, биомеханике, 194 изобретений, 13 зарубежных патентов.
Разработанный в 1952 году Гавриилом Илизаровым компрессионно-дистракционный аппарат до сих пор остается одним из наиболее эффективных способов лечения сложных травм. Г.Илизаров взрастил целую плеяду талантливых врачей. Во время последней карабахской войны аппарат Илизарова широко использовалось при лечении сложных травм и сыграл важную роль в выздоровлении раненых.